Vannak olyan országok, főleg a távol-keleti országok, ahol igen nagy jelentősége van a gyermekek masszírozásának egészen csecsemőkoruktól kezdve. Ezt azzal magyarázzák, hogy akit kicsi korában keveset érintenek, simogatnak, az lemarad a testi-lelki-szellemi fejlődésben.

  Indiában nagy hagyománya van a masszázsnak, évezredek óta ismerik, és alkalmazzák is annak érdekében, hogy megóvják testi-lelki-szellemi egészségüket, frissességüket. Mára már a napi rutin részévé vált az Ayurvéda által javasolt egyszerű, de igen hatásos módszer, a fejmasszázs. Manapság lazító, stresszoldó hatása miatt közkedvelt, de terápiaként is alkalmazzák, hiszen minden szempontból pozitív hatással van az ember életére, a test-lélek-szellem szintjén fejti ki hatását.  

Az érintés fontossága egész életünkben elkísér minket. Érintés nélkül elveszettek vagyunk. Szükséges annak megerősítése, hogy fontosak vagyunk, jó helyen vagyunk, szeretve vagyunk. Ehhez pedig elengedhetetlen az érintés, az ölelés, a kézfogás. Ezekkel a pozitív hatásokkal az indiai fejmasszázs is rendelkezik.

  A fejmasszázsnak két formája ismert, és alkalmazott napjainkban is. Az egyik az olajos fejmasszázs (ez a hagyományosabb), amikor olajat tesznek a hajtövekre és a fejbőrre, majd változó erősségű nyomással, különféle kézmozdulatokkal bemasszírozzák.

  A másik típus a száraz fejmasszázs, amikor nem használnak semmilyen olajat. Ez a típus mára igen elterjedté vált Indián kívül a világ számos részén, hiszen egyszerű, gyors, de nagyon hatásos segítséget nyújt még a rohanó hétköznapokban is. A fejmasszázs széken ülve, ruhában történik. A kezelés során nemcsak a fejet, hanem a hátat, a vállakat, a karokat, az arcot is átmasszírozzák.  

A fejmasszázs pihentet, lazít, oldja a stresszt, a feszültséget, csillapítja a fájdalmakat, nyugtat, frissít. Stimulálja a vérkeringést, a nyirokkeringést, ezzel javítja a méreganyagok, salakanyagok ürülését a szervezetből. A vérkeringés stimulálása révén megélénkül a haj és a fejbőr sejtjeinek oxigén és tápanyag ellátottsága, egészségesebbé válik a haj és a fejbőr. Jótékonyan hat a szellemi képességekre, csökkenti a szemfáradtságot, a fejfájást, a nyaki és vállfájdalmakat, enyhíti az izmok feszültségét, megnyugtatja az idegeket.

Forrás: http://lelekebredes.hu/indiai-fejmasszazs/

Dr. Mirzah-Gerely Nóra kineziológus, life és karrier coach  
Tel.: 20/292-7085 kinezgyor@gmail.com