Tájékoztatás befogadó szülőnek jelentkező személy részére a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony létesítésének feltételeiről és a feladatellátásra való alkalmasság vizsgálatának folyamatáról.
A nevelőszülőség – átmeneti gondoskodás, mely összeköti a gyermek múltját és jövőjét, a család melegét, a szeretet biztonságát adja azon gyermekeknek, akiket saját szülei valamilyen okból, hosszabb – rövidebb ideig nem tudnak vállalni.
A nevelőszülő minden esetben saját otthonában biztosítja a nála gyámhatósági határozattal elhelyezett gyermek teljes körű ellátását.
A NEVELŐSZÜLŐSÉG NEM ÖRÖKBEFOGADÁS – a nevelőszülő a gondozott gyermeket nem tekintheti sajátjának
A nevelőszülő szakmai csoport tagjaként a biztonságos otthon élményét, a szülői gondoskodást, és családi mintát közvetít a rábízott gyermek számára anélkül, hogy a vérszerinti családot imitálná.
Együttműködik annak érdekében, hogy a gyermek sorsa minél előbb – hazakerüléssel, vagy örökbeadással, esetleg huzamosabb időre szóló nevelőszülői elhelyezéssel véglegesen rendeződjön.
A nevelőszülőnél elhelyezhető gyermekek száma – saját gyermekkel együtt – legfeljebb hat fő
Amennyiben a nevelőszülőnek nincs saját gyermeke, legfeljebb öt gyermek nevelését láthatja el.
Ki lehet nevelőszülő?
minden 24. életévét betöltött, cselekvőképes, büntetlen előéletű magyar állampolgár, bevándorolt, vagy menekültként elismert személy, aki a gondozásába helyezett gyermeknél legalább 16 és legfeljebb 50 évvel idősebb és megfelel a gyermekvédelmi törvényben meghatározott alkalmassági feltételeknek.
Az alkalmasság feltételei:
- Egészségügyi alkalmasság – melyet az illetékes háziorvos igazol – miszerint a jelölt nem szenved olyan betegségben, amely akadályozza, vagy korlátozza a gyermek ellátásában
- Pszichés alkalmasság – a szakszolgálat szakértője igazolja
Kizáró tényezők – neuro-pszichiátriai megbetegedés, kábítószer, vagy alkoholfüggőség
- Gyermeknevelésre alkalmas környezet, amelyben vizsgáljuk
a gyermeknevelés motivációját
a család lakás-és életkörülményeit
megélhetési forrásokat, anyagi, vagyoni helyzetet
a családi otthon légkörét
családon belüli kapcsolatokat
- Eredményes részvétel a törvényben előírt és a működtető által biztosított nevelőszülői szakképzésen.
Megyénkben a nevelőszülők képzése jelen időszakban a következőképpen alakul:
60 órás tanfolyam és annak vállalása, hogy az első gyermek kihelyezésétől számított két éven belül a nevelőszülő elvégzi a jogszabályban előírt további képzéseket.
A 60 órás nevelőszülői tanfolyam:
- 28 órás döntés előkészítő tréning – fejleszti a nevelőszülői feladatok ellátásához szükséges készségeket – minden nevelőszülőnek kötelező alapképzés
- 32 órás képzés, mely elméleti és gyakorlati segítséget ad a gyermek szükségleteinek kielégítéséhez, a fejlődésének biztosításához, vérszerinti kapcsolatainak ápolásához
A 60 óra elvégzése után a nevelőszülő tanúsítványt kap, mellyel már vállalhat gyermeket, egyben tudomásul veszi, hogy további képzésen kell részt vennie. Az alábbiakat lehet választani.
- OKJ-s nevelőszülői képzés 500 óra
- KOP képzés 250 óra
A nevelőszülő alapfeladatai:
- gondozási feladatok
- nevelési feladatok
- feladatok a vérszerinti családdal való kapcsolattartás vonatkozásában
- feladatok a működtetővel való együttműködés terén
- esetlegesen gyámi feladatok
- adminisztrációs kötelezettségek
Szakmai elvárások – követelmények
A nevelőszülő jelölt tudatosan készüljön és a környezetét is készítse fel a vállalt feladatra, figyelembe véve a családtagokra háruló többlet terheket.
Tegye alkalmassá otthonát a nevelt gyermek fogadására, teremtse meg a személyes életteret.
Legyen képes szakmai csoport tagjaként együttműködni – a gyermek mindenkori érdekét szem előtt tartva – a vérszerinti családdal, a működtetővel, gyámhivatallal.
Elégítse ki a gyermek egyéni gondozási, egészségügyi, mentálhigiénés, továbbá tanulmányi szükségleteit – különös figyelemmel a veszteség feldolgozásra,. a fejlesztésre és a tehetséggondozásra.
A nevelőszülő – a belső családi kapcsolatok révén – adjon példát, biztosítsa a családi élet értékrendjének elsajátítását.
Alakítsa ki az önálló életre való nevelés elveit, a személyiség intellektuális és erkölcsi kibontakoztatásával fejlessze a leválás képességét.
A nevelőszülő és az őt támogató szakmai csoport – lehetőség szerint – segítse elő a vérszerinti kapcsolattartást, a családi összetartozást és a szülői kompetenciák megtartását.
A nevelőszülő – beleértve a rendszeres szakmai továbbképzést – mindenkor a segítő szakma etikai szabályai szerint működjön
Jelentkezés menete:
- írásbeli kérelem a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatójának (rövid önéletrajz, személyes adatok, miért szeretnének nevelőszülők lenni.)
- alkalmassági vizsgálat
környezettanulmány
egészségügyi, pszichológiai vizsgálat
- kötelező képzés
- működési engedély megkérése
- nevelőszülői jogviszony létrehozása
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó általános szabályok (Gyvt. 66/A. B §)
A 2014. január 01 – én életbe lépő nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony egyrészről a működtető, másrészről a nevelőszülő, között az ideiglenes hatállyal elhelyezett vagy nevelésbe vett gyermek otthont nyújtó ellátásának biztosítása céljából, írásbeli keret-megállapodás alapján létrejövő foglalkoztatási jogviszony.
A keret – megállapodáson túl, a nevelőszülőnél elhelyezésre került gyermek, fiatal felnőtt befogadásáról kiegészítő megállapodás jön létre.
A keret-megállapodást és a kiegészítő megállapodást a működtető és a nevelőszülő közös megegyezéssel módosíthatják. A keret-megállapodás és a kiegészítő megállapodás módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony az írásbeli keret-megállapodás alapján attól az időponttól jön létre, amelytől kezdve a gyámhatóság a határozatában a gyermek gondozási helyeként a nevelőszülő háztartását határozta meg
A nevelőszülő együttműködési kötelezettsége (Gyvt. 66/C. §)
A nevelőszülő együttműködik
- a működtetőjével,
- a gyermekvédelmi gyámmal, a gyermek kapcsolattartásra jogosult szülőjével és más hozzátartozójával,
- az ellátási tevékenységét ellenőrző és a gyermek ügyében eljáró gyámhatósággal,
- a területi gyermekvédelmi szakszolgálattal, és
- a gyermek számára ellátást, szolgáltatást nyújtó intézményekkel, különösen az egészségügyi szolgáltatókkal és köznevelési intézményekkel.
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony megszűnése, megszüntetése (Gyvt. 66/D-E. §)
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony megszűnik
- a nevelőszülő halálával,
- a működtető jogutód nélküli megszűnésével,
- a határozott idő lejártával, vagy
- ha a nevelőszülő gondozásából valamennyi gyermek, fiatal felnőtt kikerült és a gyámhatóság az ezt követő három hónapon belül újabb gyermeket, fiatal felnőttet nem helyezett el a gondozásában.
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony megszüntethető
- a felek közös megegyezésével,
- felmondással vagy
- azonnali hatályú felmondással
A működtető azonnali hatállyal felmondja a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt, ha
- a nevelőszülő külföldön létesít szokásos tartózkodási helyet,
- a nevelőszülőt a bíróság jogerős ítélettel cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezte,
- a nevelőszülővel vagy a vele egy háztartásban élő más személlyel szemben a Gyvt. 15. § (8) bekezdésében meghatározott kizáró ok fennállásáról szerez tudomást,
- a bíróság a nevelőszülő szülői felügyeleti jogát jogerős ítéletével megszüntette, vagy
- a nevelőszülő a Gyvt. 66/D. § (8) bekezdésben foglalt magatartást megvalósítja, vagyis:
Ha a nevelőszülő a gyermek, fiatal felnőtt nevelése, ellátása során meg nem engedett nevelési módszereket alkalmaz, a gyermeket, fiatal felnőttet bántalmazza, élelmezését megvonja, a gyermek, fiatal felnőtt gondozását, nevelését önhibájából súlyosan elhanyagolja, a vér szerinti családjával való kapcsolattartását nem biztosítja, örökbefogadását akadályozza vagy a gyermek, fiatal felnőtt ellátásához biztosított juttatásokat nem a gyermek, fiatal felnőtt szükségleteire fordítja, a működtető megkeresi a gyámhatóságot a gyermek, fiatal felnőtt új gondozási helyének kijelölése érdekében. A működtető erről egyidejűleg értesíti a gyermekvédelmi gyámot és a területi gyermekvédelmi szakszolgálatot.
A nevelőszülőt legalább három év folyamatosan nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban eltöltött idő után végkielégítés illeti meg. A végkielégítésre vonatkozó részletes szabályokat a Gyvt. 66/E.§ tartalmazza. Nem jár végkielégítés a nevelőszülőnek, ha a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonya megszűnése időpontjában öregségi nyugdíjra jogosult vagy abban részesül.
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazása (Gyvt. 66/H. §)
A nevelőszülőt tevékenységéért a foglalkoztatási jogviszony fennállásának időtartama alatt díjazás illeti meg. A nevelőszülő díjazása az alapdíjból, a kiegészítő díjból és a többletdíjból áll.
A nevelőszülőt a foglalkoztatási jogviszonyának fennállása alatt
- alapdíjként havonta legalább a minimálbér 30%-a illeti meg. (ennek összege 2020- ban
- br. 48300,- Ft.)
- a nevelőszülőt az alapdíjon felül minden egyes nála elhelyezett gyermek, fiatal felnőtt után kiegészítő díjként havonta legalább a minimálbér 20%-a illeti meg. (ennek összege 2020 – ben br. 32.200,- Ft.)
- a nevelőszülőt az alap- és kiegészítő díjon felül minden egyes nála elhelyezett speciális vagy különleges ellátási szükségletű gyermek után többletdíjként havonta legalább a minimálbér 5%-a illeti meg. (ennek összege 2020 – ben br. 8050,- Ft.)
A nevelőszülői díjon felül a gyermekre járó juttatásokat a mindenkori költségvetési törvény szabályozza, mely összegeket igazoltan a gyermek ellátására kell fordítani.
- nevelési díj (élelem, ruházat, tankönyv, zsebpénz) a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 120% – a (különleges szükséglet esetén 140%)
- külön ellátmány (rezsi, lakásfenntartás, stb.) az éves nevelési díj 25 % -a
A gyermek ellátására biztosított juttatásokat külön bankszámlán kell kezelni, vagy lehet postai úton felvenni. A bankszámla költségeit az ellátmányból lehet fedezni.
FONTOS TUDNIVALÓ:
- 2014. január 01-től a nevelőszülői díjak adókötelesek
- a nevelőszülőt megilleti a családi pótlék, melyet a gyermek ellátására fordít
- családi adókedvezmény a nevelt gyermekekre is igénybe vehető
- 2020. január 1-től a nevelőszülői GYED-et is bevezették
- különleges szükségletű az a gyermek, aki
0 – 3 év közötti életkorban van
tartósan beteg
fogyatékkal él
- speciális szükségletű az a gyermek, aki
súlyos pszichés tüneteket mutat
komoly magatartászavara van
pszichoaktív szereket használ
Munkaidő és szabadság (Gyvt. 66/F. §)
A nevelőszülő feladatainak és idejének beosztását – a gyermeknevelés követelményeinek megfelelően – maga határozza meg.
A jogszabály a nevelőszülőnek szabadságot biztosít
A szabadság mértéket negyedévente az átlagos gyermeklétszám alapján kell kiszámolni.
- egy gyermek nevelése esetén negyedévenként egy nap
- kettő – három gyermek nevelése esetén negyedévenként két nap
- négy – vagy több gyermek nevelése esetén negyedévenként három nap
A szabadságot ki lehet venni, vagy összevonni és megváltani (ez utóbbi esetben a tárgyévet követő április hónapban kerül kifizetésre.
A nevelőszülő segítése és helyettesítése (Gyvt. 66/G. §)
A működtetőnek gyermekgondozó alkalmazásával vagy megbízásával kell gondoskodnia a nevelőszülő segítéséről, ha
- a nevelőszülő egyidejűleg legalább öt gyermek teljes körű ellátását biztosítja,
- a nevelőszülő speciális szükségletű gyermeket nevel (gyermeklétszámtól független)
- a nevelőszülő egyidejűleg legalább három különleges ellátási szükségletű gyermek teljes körű ellátását biztosítja
- a nevelőszülő betegség, továbbképzés, egyéb okok miatt munkájában akadályoztatott
A nevelőszülőség mellett folytatható keresőtevékenységre vonatkozó szabályok (Gyvt. 66. § B (4)-(5). bekezdések)
A nevelőszülő nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonya mellett – a működtetővel kötött megállapodásban foglaltak szerint – időkorlátozás nélkül folytathat meghatározott keresőtevékenységet, feltéve, hogy az a nála elhelyezett gyermek, fiatal felnőtt ellátását nem veszélyezteti.
A nevelőszülő a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyának fennállása alatt a szakmai titoktartásra kötelezett.
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló személy nem tanúsíthat olyan magatartást, amely méltatlan a nevelőszülői hivatáshoz.
Elérhetőségek:
Győr – Moson – Sopron Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (TEGYESZ)
9024 Győr, Vasvári Pál u. 1.
telefon: 96/511-930
70/319-0487
email: tegyesz@tegyeszgyor.hu